Devítiskalská aneb střecha Vysočiny

02.03.2024

O nejvyšší hoře Vysočiny se svedlo hodně sporů a možná není úplně jasno do dnes. Nepřidá tomu ani fakt, že v historických mapách je zaneseno, že Javořice kdysi měřila pouhých 835 m a Devět skal 837 m. V 60. letech minulého století došlo ale k zpřesnění a Javořice se dostala opět na první místo. Rozdíl je však nepatrný. V některých zdrojích je uveden 1 m, v jiných pouze rozdíl výšky kelímku.

Pomyslnou Střechu Vysočiny je třeba ale hledat jinde. Nejvyšší koncentraci tzv. "osmistovek", vrcholů přesahujících 800 m.n.m. najdete ve Žďárských vrších. Je jich zde rovnou 17. Ty nejvyšší jsou koncentrované v Devítiskalské vrchovině, která se nachází v severozápadní části Žďárských vrchů. A hned tři nejvyšší vrcholy Devítiskalské vrchoviny jsou dobře dostupné z penzionu Stanice lyžařů ve Fryšavě pod Žákovou horou. Pokud hledáte celodenní výlet, zkuste tento, budete nadšení.

V číslech:

  • Délka výletu (km) - 22,4
  • Nastoupaných metrů - 493
  • Čistý čas okruhu (h) - 6:49
  • Počet zdolaných osmistovek - 6
  • Počet navštívených restaurací - 1
  • Automobil - Ne

Je dobré vyrazit kolem 8 hodiny ranní z penzionu Stanice lyžařů, s dobrou svačinou, tak abyste dorazili mezi 13 a 14 hodinu na pozdější oběd ke Kolouškovi, kde je výborně vaří (doporučuji ověřit mimo sezonu otvírací dobu). Z Fryšavy vyrazíte "Javorovou" alejí ve směru k prvnímu vrcholu (2) Křivý javor (823,5 m). Zajímavostí je, že ještě donedávna zde žádný křivý javor nebyl. Nadšenci z Fryšavy jej ale pro jistotu vysadili, aby nemátli turisty. Jsou zde krásné výhledy a velmi husté lesy s borůvčím. Následuje delší přechod na přírodní památku (3) Devět skal (836,1 m). Zde už bude potřeba trošku lezeckých dovedností, abyste zdolali vrchol. Za dobrého počasí Vás to však odmění výhledem třeba na Krkonoše. Skalní labyrint tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a tři malé věžičky. Výška stěn je 5 až 19 m, proto se jedná o vyhledávanou horolezeckou lokalitu. Další zastávkou je přírodní památka (4) Lisovská skála (802 m), a i když nepatří do TOP pětice nejvyšších osmistovek, bylo by škoda ji vynechat. Je dostupná po červené turistické značce. Jedná se o hnízdiště chráněných druhů ptáků jako Jestřáb lesní a Výr velký, proto jsou zde horolezecké aktivity omezeny. Po dalším 1,3 km a zhruba 30 min dorazíte na vrchol známý jako (5) Křovina (829,7 m). Je nutné sejít kousek z hlavní turistické cesty. U druhého nejvyššího vrcholu Žďárských vrchů žádné výhledy nečekejte, vrchol je celý zalesněný. Najdete zde malou mohylu. Po malé zacházce z hlavní turistické trasy Vás čeká ještě jedna a to na (6) Suchý kopec (817 m). Na vrcholu je opět kamenná mohyla. Po návratu na hlavní turistickou (červenou) trasu dojdete asi za 15 minut na (7) Malinskou skálu (813 m), další přírodní památku. Zde Vás uchvátí možná ještě hezčí výhledy než na Devíti skalách. Při dobrém počasí je možné vidět Sněžku, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník. Pro svoji dostupnost vrcholu zde někdy bývá více turistů. Jakmile se pokocháte výhledy, můžete pokračovat dál ve směru na Drátník (776 m) a po dalších 2 km se konečně dostanete k vytoužené odměně. V Samotíně, v jehož okolí se natáčela pohádka Obušku, z pytle ven!, je i příjemná hospůdka (8) U Kolouška. Jistotou je velmi dobrá regionální kuchyně a určitě je třeba vyzkoušet Drátovánek, místní bylinný likér, který navázal na legendární Samotínský vánek. Děti se zde určitě nebudou také nudit, k dispozici je malé dětské hřiště. Po načerpání sil budete pokračovat přes vesničku Samotín ve směru na Blatka a Hájenky zpět na Fryšavu, kam dorazíte za necelé 2 hodiny.

Odkaz na mapu